Електрична мобилност

Попаметен, полесен, почист.

Со SEAT, позитивната промена е полесна од кога било. Електрични решенија за подобра мобилност. Време е.

Поволен момент

Префрлете се на електрична мобилност.

Напредокот се исплати. Понапредни решенија за модерниот живот. Во SEAT, нашите градови на иднината ги гледаме како светли простори за живеење. Затоа нашата понуда за електрична мобилност е дизајнирана да ви понуди многу дополнителни поволности.

 

Пристап до делови од европските градови кои воведоа ограничувања за емисија на CO2.
Подобрена одржливост со ниски или без емисии
Поволно финансирање за набавка на електрични возила

Светот е ваш

Искористете ги предностите на промените.

Решенијата за електрична мобилност значат гледање кон иднината. Поеколошки и поудобен начин за движење. Помалку шум и максимален вртежен момент на електричниот мотор: поголемо задоволство при возењето. И многу други придобивки.

 

Домашни полначи и лесно полнење со SEAT полначите.
Пристап до ограничените области во центарот на градот.
Зголемена одржливост со ниски до нула емисии.
ВИДОВИ НА ПОГОН - ИЗБЕРЕТЕ ГО СВОЈОТ ПАТ

eTSI (eTSI - благо хибридно електрично возило)

Зголемете го капацитетот на вашето возило додека ја намалувате потрошувачката. Електричниот погон SEAT eTSI му помага на моторот со внатрешно согорување при забрзување. Регенеративното сопирање ја напојува батеријата додека возите.

e-HYBRID (e-HYBRID - plug-in хибридно електрично возило)

Електрична енергија. Моќ на бензин. Двојна победа. Одлучете се за градско возење без издувни гасови и подобрете ги вашите секојдневни патувања со електричен мотор. Или префрлете се на бензин на подолги патувања до 800 km. e-HYBRID обезбедува голем опсег со 204 КС и помали трошоци за вкупна потрошувачка.

Електрично возило (BEV - целосно електрично возило)

Слобода за возење низ градот, урбана леснотија, вистинска удобност. SEAT BEV користи 100% електричен мотор - генерира целосно нула емисии и овозможува одлични перформанси за подобро управување. Со автономија од 360 километри во град **, нема да морате да го полните вашето возило секој ден, а со малите трошоци ќе заштедите на секое патување.

Електрични SEAT возила

Кој е вашиот модел?

Leon e-HYBRID

 • e-HYBRID (plug-in хибридно електрично возило).
 • Досег до 60 km (вкупен опсег со 800 km со бензински мотор) **.
 • 70% помалку емисии од возило со мотор со внатрешно согорување **.
Leon Sportstourer e-HYBRID
 • e-HYBRID (plug-in хибридно електрично возило).
 • Досег до 60 km (вкупен опсег со 800 km со бензински мотор) **.
 • 70% помалку емисии од возило со мотор со внатрешно согорување **.
Tarraco e-HYBRID
 • e-HYBRID (plug-in хибридно електрично возило).
 • Досег до 60 km (вкупен опсег со 800 km со бензински мотор) **.
 • 70% помалку емисии од возило со мотор со внатрешно согорување **.
Можности за полнење во вашиот дом.

Едноставно. Полнете во текот на денот или ноќта.

Инстантното и лесно полнење со домашната станица за полнење SEAT е 8 пати побрзо и носи многу придобивки.

Најчесто поставувани прашања

Дали сте подготвени за нова ера на електрична мобилност?

1 – Какви видови електрични возила постојат?

SEAT моментално нуди 2 типа на електрифицирани возила. Овде ќе најдете повеќе информации за да можете да го изберете моделот кој најмногу ви одговара.

 • eTSI користи помала батерија и алтернатор на моторот за да го поддржи производството на енергија и да ги зголеми перформансите на бензинскиот мотор. Иако благите хибридни возила не можат да работат само на електрична енергија (како што се електричните хибриди или целосно електричните возила), тие можат да ја намалат потрошувачката на гориво додека ги зголемуваат перформансите. Изворот на гориво на благиот хибрид е бензин, па опсегот е ист, па дури и поголем отколку кај другите возила на бензин.
 • e-HYBRID ги комбинира можностите на мотор со внатрешно согорување и целосно електрично возило. e-HYBRID може да работи само на електрична енергија, така што можете да возите околу 60 km со полн капацитет од акумулираната енергија. Возилото може да работи и како конвенционален хибрид, што значи дека можете да возите со бензински мотор во комбинација со електричен погон. На кратки патувања или секојдневни возења, можете да изберете профил на возење што ви овозможува да управувате со eHybrid како целосно електрично возило.
 • Полнењето на e-HYBRID ја намалува потрошувачката на гориво и ви дава пристап до урбаните области со ограничена потрошувачка. Дополнително, e-HYBRID го регенерира капацитетот на батеријата при сопирање, зголемувајќи го животниот век на батеријата. За разлика од целосно електрично возило, e-HYBRID може да се врати на нормална хибридна работа веднаш штом ќе се исцрпи неговиот електричен опсег: Благодарение на моторот ICE (мотор со внатрешно согорување, бензин), можете да патувате подолги растојанија без грижа.
 • Електричните возила (BEV - електрични возила со батерии) немаат бензински мотор и затоа се 100% електрични. SEAT BEV дозволува повеќе од 100 километри со едно полнење (новиот SEAT Mii електричен достигнува 260 километри) и ако се земе предвид дека просечното растојание кое дневно го минуваат возачите во ЕУ е 60 километри, тогаш на возилата на SEAT BEV секако не им треба да се наплаќа секој ден. За да ги полните возилата BEV, мора да ги поврзете на електричен штекер или станица за полнење (станица за полнење дома или јавна станица за полнење). Во зависност од типот на употребениот полнач, може да потрае од 50 минути до 6 или 7 часа за полнење на батеријата. Електричните возила се целосно без емисија, што значи дека ги возите на еколошки начин.
2 - Како и каде можам да наполнам електрично возило?

Можете да го полните електричното возило дома, на вашата дестинација или додека патувате. Дома, можете да наполните електрично возило за само 4 часа * со нашите SEAT полначи (станици за полнење дома).

Ние нудиме три типа на полначи SEAT за да одговараат на вашите потреби: сите тие се компатибилни со идните електрични SEAT возила. Полначот SEAT е идеален ако сакате брзо да го поврзете и полните возилото (без функција на далечинскиот управувач), додека полначите SEAT Charger Connect и SEAT Charger Pro имаат Wi-Fi конекција, така што можете исто така да го контролирате полнењето од далечина.

SEAT Charger Pro има дури и мерач на енергија за да можете внимателно да ја следите потрошувачката на енергија и етернет конекција ако претпочитате жична интернет конекција. Ние се грижиме за инсталацијата, гаранцијата и поддршката на клиентите за да се осигураме дека инсталирањето на полначот SEAT дома е едноставен, издржлив и едноставен процес.

* Во зависност од видот на инсталацијата.

На патот. Можете да го полните вашето возило на илјадници јавни мрежни станици за полнење. Со околу 225.000 станици за полнење низ Европа, полнењето во движење не може да биде полесно. Постојат и опции за брзо полнење каде што можете да го полните вашето електрично возило што е можно побрзо.

3 – Што добивам кога ќе почнам да користам електрично возило?

Изборот на електрична мобилност значи гледање кон иднината. Тоа е поеколошки, поудобен начин за движење со многу други придобивки.

 • Поголема удобност - благодарение на помалите вибрации на моторот, секој што за прв пат е зад воланот на електрично возило забележува колку е тивко и мирно возењето. Бидејќи електричните возила (и возилата e-HYBRID во профилот за електрично возење) работат на електрична енергија, вашето возење е тивко: со помали вибрации на моторот, што го зголемува целокупното чувство на удобност.
 • Меко, непречено возење - сите електрични возила на SEAT нудат автоматски карактеристики на возење, за да не морате да менувате брзини додека возите и да возите непречено. Покрај тоа, потребни ви се само две педали: за забрзување и сопирање, што ја зголемува удобноста и агилноста, а возењето низ градот го претвора во бајка. Покрај тоа, трошоците за одржување се минимални, бидејќи компонентите што често се сервисираат (како спојката во возило со рачен менувач) повеќе не бараат одржување.
 • Изненадувачки старт-ап - електричните возила имаат изненадувачки силен карактер. Благодарение на поголемата одзивност и непосредност, денешната електрична енергија е брза кога станува збор за забрзување и перформанси. Кога ќе стапнете на гас, вашето електрично возило ви обезбедува моментален и директен вртежен момент. Тоа значи дека ја чувствувате моќта на моторот за миг. Достапноста на различни режими на возење ви овозможува да ги промените поставките за возење. Ова значи дека можете да изберете профил кој одговара на вашето тековно возење: дајте предност на нискиот шум и брзината или изберете режим со мала моќност доколку е потребно.
 • Различни режими на возење - Достапноста на различни режими на возење значи дека можете да го изберете профилот што најмногу одговара на вашето тековно возење: дајте предност на нискиот шум и брзината или изберете режим со мала моќност доколку е потребно. Електричниот мотор нуди поголема разновидност од моторот со внатрешно согорување. Leon eHybrid има различни режими на возење: обезбедува индивидуално искуство во возењето, а истовремено помага да се искористи максимумот од моторот и батеријата на возилото.
 • Полнење при сопирање - регенеративното сопирање додека возите помага да се наполни батеријата на електричното возило со сопирачки со триење. Како резултат на тоа, постои зголемување на ефикасноста до ниво што конвенционалните мотори со внатрешно согорување не можат да го достигнат. Употребата на регенеративни сопирачки исто така значи дека ќе се намали абењето на диск сопирачките и затоа е потребно помалку одржување на долг рок.
 • Одржливо и пријателско возење - Електричните возила имаат позитивен ефект врз нашите навики за возење поради нивната мека, тивка и течна механика: поттикнуваат поеколошка, цивилизирана и пријателска управа со возилото во смисла на автономија, време и инфраструктура за полнење. Тие исто така ги носат придобивките од пристапот до делови од градовите и центрите на градовите, кои често се резервирани исклучиво за возила со ниски емисии.
4 – Дали моето електрично возило бара секојдневно полнење?

Со нашите електрични возила, можете да возите повеќе од 100 километри со едно полнење (новиот SEAT Mii electric има комбиниран опсег од 260 километри*) и ако се земе предвид дека просечното дневно растојание поминато од возачите во ЕУ е 60 километри, тогаш SEAT Mii electric сигурно не треба да се полни секој ден. Врз основа на просечни 60 km дневно, електричниот SEAT Mii треба да се полни приближно на секои 4 до 5 дена. Ако возите низ град, имајте на ум дека досегот се зголемува на околу 360 km, па затоа треба уште поретко да го полните возилото.

Доколку сакате да уживате во сите поволности на e-HYBRID, препорачуваме да го полните секој ден. Меѓутоа, ако случајно заборавите да го наполните, тој ќе продолжи да работи како обичен хибрид: користење дополнителна енергија од регенеративното сопирање. Оваа комбинација ви дава поголема ефикасност од стандардниот мотор со внатрешно согорување.

* Досег на WLTP максимум 259 km за комбинирано урбано и вонградско возење и максимум 358 km за чисто урбано возење.

 

* SEAT Leon e-Hybrid 2020.

** Прелиминарни податоци